W dniach 17-18 listopada w Akademii Aesculap w Nowym Tomyślu odbyła się inauguracja eksperckiego programu edukacyjnego Hernia Master. Kurs obejmował dwudniowe szkolenie przygotowane w ramach pierwszego etapu programu. Warsztaty były poprowadzone przez ekspertów w dziedzinie laparoskopowego leczenia przepuklin: dr hab. n. med. Kryspina Miturę, profesora UPH oraz prof. dr hab. n. med. Macieja Śmietańskiego, którzy byli również pomysłodawcami i inicjatorami tej formy szkolenia. Program Hernia Master został opracowany we współpracy z Towarzystwem Chirurgów Polskich (TChP), a w inauguracji szkolenia wziął udział prof. dr hab. n. med. Wojciech Kielan – Prezes TChP. Pierwszy etap kursu składał się z części teoretycznej oraz warsztatów szycia i wiązania laparoskopowego na trenażerach oraz materiale biologicznym.
Program Hernia Master jest nowatorskim projektem edukacyjnym obejmującym cztery etapy szkolenia chirurgów. Po zakończeniu pierwszego etapu chirurdzy biorący udział w szkoleniu odwiedzą dwukrotnie ośrodki eksperckie w Siedlcach i Gdańsku. W trzecim etapie eksperci wezmą udział w operacjach wykonywanych przez szkolących się chirurgów w ich macierzystych placówkach. W czwartym, ostatnim etapie chirurdzy, którzy osiągną biegłość we wskazanych technikach będą mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętnościach w innych wskazaniach chirurgicznych w przypadku skomplikowanych defektów powłok brzusznych, a szkolenie odbędzie się w Szpitalu Miejskim w Siedlcach i Szpitalu Luxmed w Gdańsku.
Program Hernia Master jest pierwszym kompleksowym projektem edukacyjnym w Polsce dotyczącym leczenia przepuklin technikami minimalnie inwazyjnymi. W trakcie rekrutacji do programu zgłosiło się kilkuset chirurgów, z których dokonano wyboru dziesięciu kursantów do pierwszej edycji szkolenia.