Jednym z dwóch najważniejszych dorocznych wydarzeń naukowych w dziedzinie chirurgii ogólnej jest kongres Society of American Gatrointestinal and Endoscopic Surgeons (SAGES). W tym roku spotkanie odbyło się w dniach 16-19 marca w Denver (Colorado) w Stanach Zjednoczonych.

Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń naukowych pomiędzy chirurgami z całego świata. Dodatkowo podczas Kongresu zorganizowano warsztaty specjalistyczne z nowych technik operacyjnych, dzięki którym uczestnicy mieli możliwość podniesienia swoich kwalifikacji i nawiązania współpracy pomiędzy różnymi ośrodkami.

Kongres Society of American Gatrointestinal and Endoscopic Surgeons (SAGES)

W tym roku chirurdzy z Polski byli reprezentowani przez zespół z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wśród uczestników tegorocznego Kongresu znalazł się dr hab. n. med. Kryspin Mitura, profesor uczelni Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Przedstawił dwie prace naukowe dotyczące najnowszych technik operacyjnych w rekonstrukcjach powłok brzusznych: „eTEP-RS for incisional hernias in a non-robotic center. Is laparoscopy enough to perform a durable MIS repair of the abdominal wall defect?” oraz “Feasibility of TAPP repair for epigastric and subcostal hernias”. W ostatnich latach Szpitalu Miejskim w Siedlcach dr hab. Kryspin Mitura przeprowadził operacje eTEP-RS i HU/HLA-TAPP po raz pierwszy w Polsce, a wyniki leczenia zostały zaprezentowane podczas tegorocznego Kongresu SAGES. Szczególną uwagę organizatorów wzbudziła praca dotycząca techniki eTEP-RS, która została wyróżniona przez komisję konkursową i otrzymała gwarancję publikacji w renomowanym czasopiśmie chirurgicznym Surgical Endoscopy.