Europejska Unia Specjalizacji Chirurgicznych (UEMS) wprowadziła w bieżącym roku nową specjalizację narządową w dziedzinie chirurgii ściany jamy brzusznej (Abdominal Wall Surgery). W grupie pierwszych trzydziestu dwóch specjalistów z całej Europy, którym przyznano honorowo tytuł w uznaniu dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie herniologii, znalazł się dr hab. n. med. Kryspin Mitura, profesor uczelni reprezentujący Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UPH, stając się w ten sposób pierwszym, i jak dotychczas jedynym chirurgiem w Polsce z tą specjalizacją (Fellow of the Board of Surgery in Abdominal Wall Surgery; Hon FEBS-AWS).

Europejska Unia Specjalizacji Chirurgicznych (UEMS)

Uroczystość wręczenia honorowych dyplomów odbyła się podczas połączonego Kongresu dwóch prestiżowych organizacji herniologicznych – European Hernia Society i American Hernia Society, który miał miejsce w Kopenhadze w dniach 13-16 października 2021r.
Podczas Kongresu dr hab. Kryspin Mitura przedstawił również dwie prace naukowe dotyczące prowadzonych przez siebie badań. Jedna z nich dotyczyła profilaktycznej neurektomii pachwinowej (Routine iliohypogastric neurectomy in Lichtenstein hernia repair), zaś druga omawiała wyniki leczenia nowatorskiej metody leczenia przepuklin pępkowych, zastosowanych w Polsce po raz pierwszy w Szpitalu Miejskim w Siedlcach (Laparoscopic umbilical transabdominal preperitoneal approach).
European Hernia Society (EHS) jest największą organizacją naukową zajmującą się tematem leczenia defektów ściany brzusznej, wprowadzając nowatorskie rozwiązania i wytyczne praktyki klinicznej, które w ostatnich dwóch dekadach wpłynęły na zmianę sposobu leczenia tej patologii na świecie. Kolejny kongres odbędzie się w Manchester w Anglii w październiku przyszłego roku.