Lekarka w maseczce, okularach ochronnych i białym kombinezonieOd kilku tygodni jesteśmy uczestnikami wykładniczo postępującej pandemii koronawirusem SARS-CoV-2. Wraz z przyrostem liczby zakażonych osób narasta problem postępowania chirurgicznego z pacjentami wymagającymi pilnej operacji. W sytuacji, w której 17% zakażonych Polaków stanowią pracownicy ochrony zdrowia, priorytetem staje się wczesne wychwytywanie osób zakażonych celem ochrony zasobów ludzkich i zapewnienia ciągłości dostępu do opieki chirurgicznej.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa opieki zdrowotnej, absolutnie niezbędne są wiarygodne zalecenia dla personelu medycznego, które mogą stanowić wskazówkę w wyborze odpowiedniego postępowania.

W celu zapewnienia szerokiego dostępu do najbardziej aktualnych informacji naukowych podejmowanych jest szereg inicjatyw skierowanych do chirurgów w Polsce.

9 kwietnia 2020 roku pracę zakończył zespół ekspercki pod patronatem Konsultanta Krajowego w dziedzinie chirurgii ogólnej. Funkcję koordynatora prac zespołu powierzono dr. hab. n. med. Kryspinowi Miturze, prof. UPH reprezentującemu Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Efektem niezwykle intensywnej pracy zespołu było stworzenie pierwszych polskich wytycznych postepowania w oddziałach zabiegowych w Polsce. Przygotowano obszerny dokument, który został zaakceptowany przez wiele towarzystw naukowych i stał się podstawą do prac na polskimi rekomendacjami w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

7 kwietnia 2020 roku dr hab. Kryspin Mitura wraz z dr hab. Piotrem Myśliwcem z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – Przewodniczącym Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich (TChP) opracowali modyfikację algorytmu postępowania chirurgicznego podczas pandemii COVID-19 na podstawie propozycji amerykańskiej grupy roboczej Todd Heniford i MIS TaskForce.

Jednocześnie dr hab. Kryspin Mitura podjął inicjatywę stworzenia aplikacji teleinformatycznej do analizy algorytmu postępowania. Aplikacja komórkowa i internetowa została udostępniona do korzystania niezwłocznie po zakończeniu prac nad algorytmem.

6 kwietnia 2020 roku powstało tłumaczenie rekomendacji hiszpańskich, które stanowią wszechstronnie opracowany materiał na podstawie najnowszych doświadczeń chirurgów w zmagającej się z pandemią Hiszpanii. Dr hab. Kryspin Mitura przewodniczył zespołowi, który dokonał przekładu oryginalnej wersji zaleceń. Pełny tekst został udostępniony na stronie internetowej Sekcji Wideochirurgii TChP.

5 kwietnia 2020 roku udostępnione zostało polskie tłumaczenie najnowszych zaleceń dwóch wiodących organizacji chirurgicznych na świecie SAGES i EAES (Society of American Gastrointestinal and Endoscopic Surgeons oraz European Association for Endoscopic Surgery). Dr hab. Kryspin Mitura brał udział w opracowaniu materiału, który następnie został zgłoszony do pilnej publikacji w Medycynie Praktycznej.

Wszystkie powyższe działania mają na celu wsparcie lekarzy pracujących w specjalnościach zabiegowych w Polsce w walce z pandemią wywołaną wirusem SARS-CoV-2, dzięki czemu pomoc udzielana przez zespoły chirurgiczne będzie mogła w bezpieczny sposób dotrzeć do wszystkich potrzebujących interwencji operacyjnej w tym trudnym czasie.