W dniu 29 lutego 2020r. odbyła się w Siedlcach konferencja naukowo-szkoleniowa w ramach ogólnopolskiego cyklu Akademii Leczenia Ran. W trakcie spotkania wygłoszono wiele prelekcji oraz przeprowadzono liczne warsztaty w podgrupach z praktycznych umiejętności stosowania terapii przewlekłych owrzodzeń. Wykład inaugurujący konferencję wygłosił dr hab. n. med. Kryspin Mitura, prof. uczelni, reprezentujący Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Omówił w nim nowoczesne metody leczenia ran przewlekłych w codziennej praktyce oddziału chirurgicznego, przedstawiając liczne przypadki kliniczne.
Konferencja dedykowana była do pracowników ochrony zdrowia zajmujących się leczeniem ran. W spotkaniu wzięło udział ponad 250 pielęgniarek, lekarzy, ratowników, fizjoterapeutów, podologów i studentów kierunków medycznych.
W Polsce z powodu ran przewlekłych leczonych jest kilkaset tysięcy pacjentów. W większości są to chorzy z owrzodzeniami troficznymi kończyn dolnych w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej, przewlekłej niewydolności żylnej i miażdżycy zarostowej tętnic, ale również z owrzodzeniami nowotworowymi i odleżynami. W ostatniej dekadzie do leczenia tych schorzeń wprowadzono szereg nowych metod terapeutycznych, między innymi opatrunki kompozytowe z dodatkiem substancji bakteriobójczych, wielowarstwową kompresjoterapię, stosowanie odciążenia stopy z użyciem dedykowanych produktów, metody fizykochemicznego oczyszczania łożyska ran, techniki podciśnieniowe i inne. Dzięki zastosowaniu tych nowoczesnych metod istnieje możliwość zredukowania konieczności kwalifikowania do rozległych amputacji kończyn, które nadal na świecie wykonywane są co około 30 sekund. 5-letnia śmiertelność wśród chorych poddanych dużej amputacji wynosi nadal blisko 50%, stąd wygojenie owrzodzenia w istotnym stopniu wpływa na przeżycia tej grupy pacjentów.