W grudniu ukazało się kompendium endoskopii przewodu pokarmowego, które jest pierwszym od ponad 30 latopracowanym w całości przez polskich autorówkompleksowym podręcznikiem dotyczącym badań gastro- i kolonoskopowych.Udział w pracach nad tą pozycja wziął dr hab. n. med. Kryspin Mitura, prof. uczelni reprezentujący Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytety Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Wydane kompendium to unikatowa i wyczekiwana na polskim rynku medycznymspecjalistyczna pozycja. Doskonale wpisuje się w aktualne zapotrzebowanie środowiska lekarskiego na kompleksowy i użyteczny poradnik dla lekarzy zajmujących się na co dzień badaniami i zabiegami endoskopowymi przewodu pokarmowego.W trzydziestu rozdziałach autorzy zawarli obszerny zbiór aktualnej wiedzy dotyczącej wszystkich aspektów medycznych, organizacyjnych i technicznych związanych z codzienną praktyką kliniczną. Według recenzji Konsultanta krajowego ds. chirurgii ogólnej – Prof. Grzegorza Wallnera, nie ma w piśmiennictwie polskim pozycji, która w tak przystępny i metodologicznie poprawny sposób opisywałaby kompleksowo zasady optymalnego prowadzenia codziennej praktyki klinicznej w zakresie endoskopii przewodu pokarmowego.
W związku z tym, że endoskopia przewodu pokarmowego jest głównie przedmiotem zainteresowania lekarzy różnych specjalności, podręcznik kierowany jest między innymi do internistów, gastroenterologów, chirurgów, endoskopistów, ale również przedstawicieli innych zawodów medycznych.